DEPARTAMENT
VALENCIÀ
Guia didàctica
VALENCIÀ. LLENGUA I LITERATURA
3r ESO
Curs: 2014-2015
Professors:
ANA ISABEL MARTÍNEZ GALINDO
VICENT
PASTOR BRIONES
PROGRAMACIÓ
GENERAL
L’Educació
Secundària Obligatòria té com a finalitat el desenvolupament
integral i harmònic dels aspectes intel.lectuals, afectius i socials
de la persona. Un
dels camps d’acció fonamental d’esta etapa caldrà que siga una
educació relativa al llenguatge i la comunicació, de manera que els
alumnes aconseguisquen un saber reflexiu sobre les pràctiques
comunicatives necessàries per a la socialització. Estes metes
educatives impliquen especialment les àrees de llengües, encara que
qualsevol altra àrea o disciplina, pel fet que utilitza el
llenguatge com a mitjà de comunicació i d’adquisició i
transmissió del coneixement, és responsable de l’assoliment
d’este objectiu.
L’ensenyament
de la llengua i literatura en esta etapa tindrà com a objectiu
desenvolupar en l’alumne les capacitats que queden recollides als
OBJECTIUS
GENERALS
que són els següents:
1.- Comprendre discursos orals i escrits reconeixent-ne les diferents finalitats i situacions de comunicació on es produeixen.
2.- Expressar-se oralment i per escrit amb coherència i correcció, d’acord amb les diverses finalitats i situacions comunicatives i adoptant un estil expressiu propi.
3.- Conéixer i valorar la realitat plurilingüe de l’Estat espanyol i de la societat i les variants de cada llengua, i superar estereotips sociolingüístics i considerar els problemes que plantegen les llengües en contacte.
4.- Comprendre i valorar, a partir del coneixement de la realitat sociolingüística, la necessitat de recuperar un ús normalitzat del valencià, símbol de la identitat cultural i mitjà irrenunciable per a entendre la realitat de l’entorn i poder accedir al patrimoni cultural propi.
5.- Utilitzar els seus recursos expressius, lingüístics i no lingüístics, en els intercanvis comunicatius propis de la relació directa amb altres persones, evitant-ne els usos discriminatoris que denoten algun tipus de discriminació i, en especial, la relacionada amb el gènere social.
6.- Reconéixer i analitzar els elements i les característiques dels mitjans de comunicació, amb la finalitat d’ampliar les destreses discursives i desenvolupar actituds crítiques davant els seus missatges, valorant la importància de les seues manifestacions en la cultura contemporània.
7.- Beneficiar-se i fruir autònomament de la lectura i de l’escriptura com a formes de comunicació i com a fonts d’enriquiment cultural i plaer personal.
8.- Interpretar i produir textos literaris i d’intencionalitat literària, orals i escrits, des de posicions personals crítiques i creatives, valorant les obres rellevants de la tradició literària com a mostres destacades del patrimoni cultural, fent especial incidència en les literatures presents a l’entorn.
9.- Reflexionar sobre els elements formals i els mecanismes de la llengua en els plans fonològic, morfosintàctic, lèxico-semàntic i textual, i també sobre les condicions de producció i recepció dels missatges en contextos socials de comunicació, amb la finalitat de desenvolupar la capacitat per regular les pròpies produccions lingüístiques.
10.- Analitzar i jutjar críticament els diversos usos socials de les llengües, evitant els estereotips lingüístics que comporten judicis de valor, mitjançant el reconeixement del contingut ideològic del llenguatge en allò que respecta especialment al gènere social, a la llengua que es parla i a les consideracions racistes i classistes.
11.- Utilitzar el llenguatge com a instrument per a l’adquisició de nous aprenentatges, per a la comprensió i anàlisi de la realitat, la fixació i el desenvolupament del pensament i la regulació de la pròpia activitat.
1.- Comprendre discursos orals i escrits reconeixent-ne les diferents finalitats i situacions de comunicació on es produeixen.
2.- Expressar-se oralment i per escrit amb coherència i correcció, d’acord amb les diverses finalitats i situacions comunicatives i adoptant un estil expressiu propi.
3.- Conéixer i valorar la realitat plurilingüe de l’Estat espanyol i de la societat i les variants de cada llengua, i superar estereotips sociolingüístics i considerar els problemes que plantegen les llengües en contacte.
4.- Comprendre i valorar, a partir del coneixement de la realitat sociolingüística, la necessitat de recuperar un ús normalitzat del valencià, símbol de la identitat cultural i mitjà irrenunciable per a entendre la realitat de l’entorn i poder accedir al patrimoni cultural propi.
5.- Utilitzar els seus recursos expressius, lingüístics i no lingüístics, en els intercanvis comunicatius propis de la relació directa amb altres persones, evitant-ne els usos discriminatoris que denoten algun tipus de discriminació i, en especial, la relacionada amb el gènere social.
6.- Reconéixer i analitzar els elements i les característiques dels mitjans de comunicació, amb la finalitat d’ampliar les destreses discursives i desenvolupar actituds crítiques davant els seus missatges, valorant la importància de les seues manifestacions en la cultura contemporània.
7.- Beneficiar-se i fruir autònomament de la lectura i de l’escriptura com a formes de comunicació i com a fonts d’enriquiment cultural i plaer personal.
8.- Interpretar i produir textos literaris i d’intencionalitat literària, orals i escrits, des de posicions personals crítiques i creatives, valorant les obres rellevants de la tradició literària com a mostres destacades del patrimoni cultural, fent especial incidència en les literatures presents a l’entorn.
9.- Reflexionar sobre els elements formals i els mecanismes de la llengua en els plans fonològic, morfosintàctic, lèxico-semàntic i textual, i també sobre les condicions de producció i recepció dels missatges en contextos socials de comunicació, amb la finalitat de desenvolupar la capacitat per regular les pròpies produccions lingüístiques.
10.- Analitzar i jutjar críticament els diversos usos socials de les llengües, evitant els estereotips lingüístics que comporten judicis de valor, mitjançant el reconeixement del contingut ideològic del llenguatge en allò que respecta especialment al gènere social, a la llengua que es parla i a les consideracions racistes i classistes.
11.- Utilitzar el llenguatge com a instrument per a l’adquisició de nous aprenentatges, per a la comprensió i anàlisi de la realitat, la fixació i el desenvolupament del pensament i la regulació de la pròpia activitat.
MATERIALS
Els materials
necessaris que l’alumne haurà d’utilitzar seran:
1.
Llibre de text: Valencià
3r Llengua i Literatura,
editorial Bromera, d’Alfred Aranda i d’altres autors.
2. Diccionari
Valencià.
3.
Llibres de lectura :
- Mirant la lluna de Joaquim G. Caturla, ed. Bromera.
- El cavaller de l’oceà Antàrtic, Pasqual Alapont, ed. Edebé.
4.
Seguir el nostre bloc www.clicam3rval.blogspot.com
on
s’aniran penjant materials i treballs de manera continuada al llarg
del curs.
EIXOS
TRANSVERSALS.
Fem nostres
especialment els següents eixos transversals:
- Educació per a la pau i la tolerància.
- Educació per a la no discriminació lingüística.
- Educació per a la sensibilització social.
La programació
proposta al llibre de text inclou activitats orientades al
desenvolupament d’estos i altres eixos transversals especialment
significatius, com la consciència ecològica, etc.
TEMPORALITZACIÓ
I UNITATS.
Els
continguts de l’assignatura de Valencià Tercer ESO queden
distribuïts en nou unitats, desenrotllades al llarg del curs d’esta
manera:
Primera
Avaluació:
- Unitat 1: Destinació: el món
- Unitat 2: Es(TIC) connect@t
Segona Avaluació:
- Unitat 3 : Que sone la música!
- Unitat 4: Pobles i ciutats
- Unitat 5: Respectem la natura
Tercera Avaluació:
- Unitat 6: Mons de ficció
- Unitat 7: Paraules d’amor
- Unitat 8: En temps remots
- Unitat 9: Em sent bé
Quarta Avaluació: Repàs.
METODOLOGIA
Bàsicament
les estratègies plantejades al llarg del curs segueixen el mètode
inductiu,
és a dir, s’estudien fenòmens particulars per a extraure després
principis generals. Així es fan pràctiques de llengua oral i
escrita, com lectura i anàlisi de textos, pràctiques gramaticals,
etc i després s’estudien les característiques i regles. D’esta
manera s’intenta aproximar a l’alumne a una visió més dinàmica,
motivadora i integradora dins del seu entorn de la llengua
valenciana.
PLANIFICACIÓ I
MANERA D’AVALUAR.
Respecte
a l’avaluació
de procés
que ocupa el desenvolupament del curs es distingeixen estes etapes:
- Explicitació dels Objectius d’avaluació.
- Observació del procés de consecució d’estos objectius.
- Arreplegament de dades.
- Valoració i informació a l’alumne.
- Presa de decisions. Realimentació del procés.
En
esta avaluació
de procés
es valoraran tant:
- Objectius Conceptuals i Procedimentals: és a dir, s’obtindrà informació a partir de diverses proves que s’ajustaran al treball efectuat a classe i que hauran de ser variades amb el fi de què siguen fiables.
- Objectius Actitudinals
- Al començament de curs es farà una prova de diagnòstic per comprovar el nivell de coneixements de l’alumne basada en els continguts de segon d’ESO.
- A les diferents avaluacions, excepte la primera, es realitzarà un control intermedi sobre la màteria d’estudi treballada dins d’este període. Estos controls són obligatoris per a tots els alumnes i no eliminen matèria.
- Un percentatge de la nota de cada avaluació correspondrà a un treball per projectes que els alumnes faran per grups.
- També es farà un examen al final de cada avaluació.
- Dins de cada control escrit hi haurà alguna pregunta optativa perquè l’alumne tinga un cert grau d’opcionalitat.
- Quan un alumne conteste a més preguntes de les exigides sols es tindran en compte per a la correcció les primeres.
- El 10% de la nota total de cada avaluació correspondrà al treball de classe.
- 1a av.15 % treball de classe25 % control intermedi60 % control final2a av.15 % treball de classe25 % control intermedi60 % control final3a av.15 % treball de classe25 % projecte60 % control final4a av.15 % Quadern repàs i exposició de projectes85 % examen final
El sistema
d’avaluació adoptat pel Col·legi Immaculada podria
esquematitzar-se
de la següent manera:
de la següent manera:
- Primera avaluació: Avaluació de la matèria d’estudi donada.
- Segona avaluació: Avaluació de la matèria d’estudi donada.
- Tercera avaluació: Avaluació de la matèria d’estudi d’este període.
- Quarta avaluació: Després del repàs de la matèria del curs, especialment de la primera i segona avaluacions, es farà un Control Final on els alumnes s’examinaran de tota la matèria desenvolupada al curs.
- L'avaluació continua s'arredoneix de la següent manera:
Nota final: Nota del control final o 1a + 2a + 3a * 0.6 + Control Final * 0.4
3
IMPORTANT: L’actitud positiva de treball en classe i a casa, de participació i de convivencia dins l’aula al llarg del curs serà valorada molt positivament.
ATENCIÓ A LA
DIVERSITAT
Segons
la legislació vigent i el sistema d’avaluació del nostre centre,
l’Atenció a la Diversitat s’estableix per a tots els alumnes i,
exceptuant aquells que necessiten mesures educatives especials,
seguint els següents criteris:
- –Criteris d’avaluació a tres nivells: Mínim, Fonamental i Optatiu.
- -Preguntes opcionals a tots els controls.
- -Activitats de repàs, especialment a l’avaluació final.
- –Activitats de reforç educatiu o tutoria acadèmica, que s’ofereix en una hora setmanal.
- –Control extraordinari de setembre i la possibilitat de recuperació de la matèria en el curs següent (dos convocatòries), si l’alumne ha promocionat amb alguna matèria pendent.
- –Repetició de curs, en el cas que l’alumne no aconseguisca superar els objectius previstos en més de dues àrees.
RECUPERACIÓ
D’ALUMNES AVALUATS NEGATIVAMENT EN 3r D’ESO
El
Departament de Valencià del C. Immaculada ha determinat que, com a
mesura específica per a la recuperació dels alumnes avaluats
negativament en 3r d’ESO, hauran de fer un examen específic amb
els continguts i objectius didàctics de 3r en les convocatòries de
recuperació pròpies del nostre sistema avaluatiu durant el curs
següent: proves de setembre i gener. Així mateix, estos alumnes
tindran una tercera oportunitat al mes de juliol.
Els
continguts sobre els que seran avaluats són els especificats a la
programació de 3r, dels quals ja s’avaluarien l’any anterior
quan cursaven el tercer curs d’ESO. A més de fer un estudi teòric
i realitzar les activitats pràctiques de llengua del llibre de text,
poden reforçar la preparació d’este examen pendent amb llibres de
recolzament indicats pels professors de valencià d’este curs
(Pràctiques de Llengua i Literatura. Valencià
pràctic plus, 3r ESO. Bromera).
Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada